Prirodna kozmetika poslednjih nekoliko godina je postala trend. Bombarduju nas izrazima „prirodno”, „bio”, „natural” i „organsko”. Još uvek nema jednoznačne definicije niti postoji regulativa koja određuje šta je prirodna kozmetika.

 Iako ne postoji jasna definicija prirodne kozmetike, mogli bismo ipak reći da je prirodna ili bio-kozmetika ona kozmetika koja mora da ispunjava nekoliko ključnih kriterijuma: mora da bude proizvedena od prirodnih, organski uzgajanih sirovina, ili samoniklog bilja iz ekološki čistih zona. Prirodna kozmetika ne sme da sadrži sintetičke boje, mirise, konzervanse, mineralna ulja, silikone, parafine. Ovi preparati se ne testiraju na životinjama, a ambalaža mora da bude biorazgradiva. Na proizvodu mora da bude naveden detaljan sastav. Ipak, nije dovoljno da na kutiji nekog kozmetičkog proizvoda piše „100 odsto prirodno”, to nije garancija da zaista kupujete kvalitetan prirodni proizvod. Biljni ekstrakti mogu da budu dodati u vrlo malom procentu, a biljke koje se dodaju kozmetičkom preparatu često prolaze kroz procese obrade, konzervišu se i mešaju s ostalim sastojcima, tako da potpuno izgube svoja prirodna svojstva.
Prava prirodna kozmetika mora da zadovolji određene standarde. Među najvažnijim sertifikatima su oni koji nose oznaku ECOCERT i BDIH. Najpoznatije kozmetičke kuće s ovim sertifikatima su „Dr Hauschka”, „Lavera”, „Logona”, „Sante”, „Primavera” i „Weleda”. 

Zašto je prirodno bolje za našu kožu?
Prirodna kozmetika prati biološki ritam naše kože i podstiče samokorektivne funkcije. Ona ne stvara zavisnost kože i ne dovodi do pojave smanjene delotvornosti kao kod pojedinih sintetičkih kozmetičkih proizvoda. Za sve koji su alergični na sintetičke mirise, boje i konzervanse, organska nega je idealna, ali jaki biljni sastojci isto tako mogu da izazovu reakcije.