Tetoviranje i piercing vrlo su rašireni među mlađom populacijom. Studija sprovedena još 2002. godine na 454 američka sveučilišta pokazala je da polovina studenata ima piercing, a četvrtina je tetovirana.

Među studentima s piercingom svaki je peti imao zdravstvenih problema, što zbog samog zahvata, a što zbog vlastite nebrige nakon stavljanja ukrasa. Muškarci najčešće buše uši, a žene, osim ušiju, najčešće piercing stavljaju na natpupak i gornji dio uha.

Ukrašavanje tela znatno se odmaklo od klasičnog bušenja ušiju i tetovaža na nadlaktici. Piercing se sve češće stavlja na jezik, usne, obrve, bradavice, natpupak i genitalije. Tetovaže variraju od malih ribica i cvetića na gležnjevima do orlova i zmija koje pokrivaju cela leđa. Što se dizajna tiče, dani jednostavnosti su prošlost. Tetovaže su danas detaljne i obojene u skladu sa željama naručitelja.



                                                          Rizici probijanja barijere kože

Umetnost tetoviranja i piercinga nosi svoje rizike jer podrazumeva rušenje jedne od najznačajnijih obrambenih barijera tela - kože, što povećava mogućnost infekcije ukoliko je nestručno obavljeno. Činjenica je da ljudi koji imaju tetovaže imaju 9 puta veću verojatnost infekcije virusom Hepatitisa C. To su potvrdila i istraživanja prema kojima je 33% ispitanika s tetovažom bilo pozitivno na Hepatitis C, dok je svega 3,5% ispitanika bez tetovaže iskazalo takav rezultat.

Najveći je problem što većina nositelja virusa Hepatitisa C ne pokazuje nikakve simptome. Oni se javljaju godinama kasnije i ispoljavaju se kao ciroza ili karcinom jetre. Hepatitis C se može preneti opetovanom upotrebom igle, neprimerenom sterilizacijom igala pre upotrebe, ali i nesmotrenošću u samom zahvatu - primer - kada tatoo-majstor na vlastitoj koži neposredno pre zhavata proveri oštrinu igle i na taj je način kontaminira.

Među ostalim rizicima valja spomenuti mogućnost obolevanja od tetanusa, tuberkuloze, ali i AIDS. Manje poteškoće koje mogu nastati su upalni procesi, otekline i deformacije koje nisu opasne po život, ali su zastrašujuće. Svestan opasnosti američki Crveni krst ne dozvoljava darivanje krvi pre nego prođe godinu dana od tetoviranja ili piercinga kako bi se izbegli rizici prenosa bolesti na primatelja.



                                                                Učinite to ispravno

Ukoliko želite napraviti tetovažu ili piercing uverite se u sigurnost i učinite to isključivo u profesionalnom studiju i raspitajte se o uvetima. Pojmovi koje morate znati su:
autoklav - uređaj za toplinsku sterilizaciju, nakon sterilizacije pribor se pohranjuje u sterilne vrećice ili kutije
sterilne igle - Sterilne su igle pohranjene u sterilnim pakiranjima i nakon jednikratne upotrebe se bacaju u za to predviđene posude
dezinfekcijska tečnost - instrumenti koji se ne mogu autoklavirati dezinfikuju se tečnošću za dezinfekciju
rukavice - novi se par koristi za svaku intervenciju i nisu dobrodošli dodiri drugih predmeta jer rizik nosi čak i javljanje na telefon, otvaranje ladica i sl.
antialergijski nakit - nakit neće prouzročiti alergijsku reakciju ako je od nerđajućeg čelika, zlata, titana ili platine, ako nije ranije korišten, a stavljanju je prethodila sterilizacija u autoklavu.