Izbor kreme za lice zavisi od dva faktora: tipa kože i godina. U dermatološkoj praksi se, međutim, često dešava da se kreme kupuju samo zato što su skupe i dobro reklamirane, a da pritom ne odgovaraju ni tipu kože, ni dobu onoga koji je koristi.

Ima i onih koji veruju da blaga dečja krema ima podjednako nežan efekat i na zrelu kožu, pa se godinama mackaju „pavlovićevom“ ili drugim kremama za bebe. To je upravo i jedna od najčešćih grešaka koje se sreću u dermatološkim ordinacijama.

Doktorka Dubravka Đerić, dermatolog u Odeljenju za dermato-kozmetologiju beogradskog Zavoda za kožne i venerične bolesti, kaže da dečje kreme nikako nisu namenjene za odrasle:

- Masne dečje kreme mogu da naprave još veću štetu posebno kod onih koji imaju masnu kožu. Koža može da postane još masnija i samim tim problematičnija. Sastojci krema za bebe nikako ne odgovaraju koži odraslih.

Za mališane izbor preparata za negu kože ne predstavlja problem, ali već u tinejdžerskom dobu trebalo bi da počne da se razmišlja o izboru kreme za svakodnevnu negu. Dr Đerić navodi čime bi trebalo da se rukovodimo prilikom izbora nege za lice u određenim periodima života:

- Najvažnije je da se odredi tip kože, jer mnoge žene pogrešno to same procenjuju. Dešava se da se neko žali da ima suvu kožu, a da je u stvari ona samo dehidrirana, i pripada mešovitom tipu.

Do 20 godine.

Nega kože u pubertetskom dobu, ukoliko nije problematična, sastoji se samo od lagane hidrantne kreme i blagog sapuna za umivanje. Pubertetlijama koji muku muče sa aknama, potrebno je dodatno uvesti i kreme za lečenje ovog oboljenja.

Od 20. do 25.

U ovom periodu još nema potrebe za kremama protiv starenja. Kožu u ovom uzrastu treba održavati preparatima koji sadrže pantenol, oligoelemente ili vitamine.

Od 25. do 40.

Pred kraj treće decenije valjalo bi da se počne sa antiejdž kremama, uz redovnu negu hidrantnim kremama. Od tridesete godine kreme protiv starenja trebalo bi da budu dominantnije u svakodnevnoj nezi, ili da se kombinuju sa dnevnim kremama. To znači da bi trebalo da se tokom dana mažu „obične“, hidrantne kreme, a uveče da se nanesu kreme koje zaustavljaju starenje. One bi trebalo da sadrže jednu ili dve aktivne supstance: hijaluronsku kiselinu, retinol, koenzim „ku 10“, antioksidante, peptide ili kolagen.

Posle 40. godine

Od pete decenije pa nadalje, nega kože treba da bude intenzivnija, što se posebno odnosi na zaštitu od starenja. Tako, kreme koje sadrže sastojke koji usporavaju starenje kože treba da se nanose dva puta dnevno, ujutru i uveče.