Mit: Preplanulost je u redu, samo treba paziti da se ne izgori

Iako samo jedna opekotina može udvostručiti mogućnost za razvoj melanoma – najtežeg oblika raka kože, deca su u opasnosti čak i ako ne izgore. Stručnjaci ističu da se opasnost od raka kože povećava sa svakim izlaganjem suncu, pa čak i ako nema vidljivih opekotina.

Mit: Suncobran blokira sunce

Istina je da nas suncobran može zaštititi od sunca, ali ne u potpunosti. Naime, pesak na plaži reflektuje oko 17 odsto UV zračenja pa treba biti oprezan i svakako se namazati kremama s visokim faktorom zaštite, čak i kad sedimo ispod suncobrana ili u hladu drveta.

Mit: Sunce ne može prodreti kroz prozore

Istina je da staklo filtrira samo jednu vrstu zračenja, pa se i prilikom vožnje automobilom treba zaštititi. Preporuka je da se i pre duge vožnje zaštitimo zaštitnim kremama, i to ne samo lice već i ruke.

Mit: Ako se previše mažemo kremama za zaštitu od sunca, nećemo dobiti dovoljno vitamina D

Dobro je poznato da je sunce korisno upravo zbog vitamina D. Ipak, da bismo dobili potrebnu količinu tog važnog vitamina, nisu potrebne velike količine UV zraka. Deo tog vitamina dobija se i iz hrane, poput mleka ili soka od narandže, uz minimalno izlaganje suncu.

Mit: Ako je tmurno i oblačno, nije potrebna zaštitna krema

Naučnici tvrde da 80 odsto sunčevih zraka može prodirati i kroz oblake. Ovo važi i zimi na skijanju, jer sneg dodatno reflektuje UV zrake.

Mit: Osamdeset odsto oštećenja od sunca nastaje pre osamnaeste godine

Nedavne studije su pokazale da do osamnaeste godine sakupimo manje od 25 odsto ukupnog izlaganja suncu tokom života.

Ključne reči: mitovi, sunčanje, telo