Aromaterapija je stara koliko i istorija Istoka. Najraniji pisani dokumenti potiču iz egipatskih hijeroglifa gde su sveštenici čuvali sva znanja o lečenju i balsamovanju aromatičnim uljima. Vremenom se znanje širilo među narodima i državama i eterična ulja nošena karavanima sa svilom i začinima dostizala su basnoslovne cene, što ne čudi ako znamo da u jednoj bočici ponekad stanu tone destilovanih cvetova ili listova.

Lečenje i nega aromaterapijom danas je rasprostranjena u svim državama savremenog sveta, kao način ulepšavanja i negovanja, održavanja dobre fizičke i psihičke kondicije i ublažavanja svakodnevnih tegoba. Za upotrebu ovih ulja važno je poznavati količinu rastvora eteričnog ulja u baznom ulju, jer inače može biti otrovno. Bazno ulje može biti maslinovo, od košpica grožđa, aloje, sojino...

Nega normalne kože

* Za mladu kožu preporučuje se dvoprocentno eterično ulje od bosiljka, kamilice ili sandalovine u biljnom ulju susama. Ovu mešavinu treba dobro utrljati na čistu kožu uz pomoć biljnog losiona, 15 minuta pre nanošenja šminke.

* Za zrelu kožu preporučuje se 3 % ružinog, ulja pačulija, žalfije ili geranijuma. Rastvor pravite u baznom ulju jojobe ili pšeničnih klica. Umasirajte mešavinu na lice ujutro i uveče umesto kreme uz pomoć losiona od ružine vodice. Bilo bi dobro da uz negu ovim uljima nanosite i sezonske biljne maske dva puta nedeljno.

Nega suve i osetljive kože

Ovakva koža je veoma tanka i ima tendenciju preranog stvaranja bora. Osim toga važno je i da je zaštitite na vreme i revitalizujete redovno kako bi se sprečila pojava popucalih kapilara. U tome će vam pomoći nega losionom od kamilice - kašiku kamilice suve ili sirove prelijte sa 2 dl ključale vode. Posle pola sata procedite i sipajte u bočicu koju treba da držite u frižideru.

* Za mladu kožu preporučujemo 2 % eterskog ulja od kamilice, sandalovine, geranijuma ili nerolija u rastvoru ulja pšeničnih klica. Osim redovnog nanošenja ovih ulja, ujutro i uveče blago masirajte lice, vrat i dekolte losionom od kamilice ili sokom svežeg krastavca.

* Za zreliju kožu preporučujem 2 % ulja ruže, pačulija, sandalovine, čempresa ili geranijuma uz obilno nanošenje losiona od kamilice. Stavljajte dva puta nedeljno i biljnu sezonsku masku i oblogu od losiona.

Nega kombinovane kože

Ulje za negu kombinovane kože lica pravi se od 3 % ulja sandalovine koje ima hidrantno umirujuće dejstvo, pačulija koji ima hranljivo i revitalizujuće dejstvo, geranijuma koji reguliše cirkulaciju krvi i baznog ulja jojobe koje blagotvorno deluje kako na masnu, tako i na suvu kožu.

Radi boljeg upijanja ulja dodajte bezalkoholni losion, mineralnu vodu ili sezonski sveži sok od pomorandže. Maske od sezonskog voća, povrća, jaja, meda i pavlake stavljajte jednom ili dvaput nedeljno.

Nega masne kože

Masna koža ima proširene pore, često je žućkaste boje i treba joj redovno čišćenje kako bi se skidao rožnati sloj mrtvih ćelija. Uz to je potrebna i nega AHA kiselinama, bar jednom nedeljno. A nega eteričnim uljima pomaže da se uravnoteži rad lojnih žlezda.

Napravite biljni losion – oko 50 g lavande, nane i majčine dušice prelijte sa 150 g ključale vode. Kada se ohladi procedite, sipajte u bočicu i dodajte pola čašice lozove rakije.

Ulja za negu masne kože prave se od jednog od antiseptičnih ulja – lovora, bergamonta, kleke, lavande ili limuna razređenog u sojinom ili susamovom ulju. Svakodnevno ujutru i uveče masirajte kožu ovom mešavinom uz pomoć losiona, koji ponekad možete zameniti sokom od paradajza ili grejpfruta.

Nega kože sa aknama

Ovaj problem je najčešći u pubertetu, ali, nažalost, kod nekih osoba je prisutan celog života. Koža sa aknama je masna sa miteserima, proširenim i otečenim porama i cističnim promenama. Akne treba lečiti isključivo kod stručnjaka, a u tome vam može pomoći i aromaterapija.

* Losion napravite od mešavine nane, majčine dušice, lavande i 2 dl ključale vode. Posebno u bočicu stavite 3 g kanfora i i 30 g čistog alkohola, mućkajte dok se kanfor ne rastvori. Ovaj rastvor sipajte u hladan losion, promešajte, sipajte u bočicu i dobro zatvorite. Losionom čistite lice pet puta dnevno i uz to blago masirajte kožu uljima.

* Ulja za lečenje akni su važna, jer štite kožu od širenja infekcije. Preporučujem ulje lovora, kleke, lavande ili limuna u rastvoreno u baznom ulju soje. Namažite ih na čisto lice i blago preko ulja utrljavajte losion. Još bolji efekat dobićete ako gazu namočite u topli losion i prekrijete nauljeno lice i blago tapkate dok koža ne upije i ulje i losion.

* Napravite masku od gline sa sokom od crnog luka (umesto luka može i jogurt ili sok od paradajza) i stavljajte je svaki dan.

Akne rozacea

Koža u ovom stanju zahteva drugačiji pristup od lečenja akni, jer ne podnosi preparate koji imaju jače dejstvo. Rozacea se javlja u zrelom dobu, ali i kod mlađih osoba. Poželjno je da redovno nanosite obloge od losiona kamilice koji ima snažno umirujuće dejstvo, kao i ružina vodica.

Za lečenje rozacee koristi se lekovito plavo ulje azulen, ulje geranijuma, ruže, žalfije i kleke rastvoreno u biljnom ulju jojobe. Preko ulja stavljajte obloge od kamilice i nežno utapkavajte bez masaže, jer se kapilarna mreža ne sme zagrevati.