Naše telo zimi ima veću potrebu za negom i zaštitom nego tokom drugih godišnjih doba. Na kožu tela, posebno na lice i ruke, veoma negativno mogu da deluju hladnoća, vlaga i vetar. Ukoliko se ne zaštitimo, ovaj loš uticaj može da ostavi neželjene promene, ponekad i trajna oštećenja. Osim spoljne zaštite, koži je potrebno obezbediti i odgovarajuću ishranu za ovo doba godine.


Lice je posebno osetljivo kad temperatura padne ispod nule, kada osećamo bockanje i hladnoću više nego na drugim, pokrivenim delovima tela. Zimi ga treba štititi ne samo od hladnoće i vetra, nego i od smoga u gradovima. Da bi se odbranio od hladnoće, organizam zagreva telo ubrzavajući cirkulaciju. Zbog jače cirkulacije lice postaje rumeno, pa crveno. Ukoliko ovo stanje potraje duže, dolazi do promene u senzibilitetu kože, a može i trajno da ugrozi ili ošteti njene funkcije, pogotovo na kapilarnoj mreži. Zato lice treba negovati odgovarajućim, kvalitetnim kremama i pokrivati zaštitnim puderima, posebno kada je temperatura oko nule. Evo i nekoliko saveta:

* Ujutru se umijte, očistite kožu losionom, a zatim lice namažite hranljivom hidrantnom kremom.

MASKA ZA SVEŽIJI IZGLED Izmešajte kašičicu meda, 3 kašike limunovog soka i mleka u prahu, dok ne napravite pastu koja se lako maže, pa je nanesite na lice. Posle 15 minuta preko ove maske stavite ulupan sneg od belanca i držite još 15 minuta. Masku operite mlakom vodom, a kožu namažite kremom koja odgovara vašem tipu kože.

* Ukoliko imate bore na čelu, vratu, obrazima ili oko očiju, preko njih stavite prvo antirid, a zatim kremu za dan. Na suvu i zreliju kožu prvo nanesite serum ili ampulu, zatim antirid i na kraju hidrantanu kremu.

* Ako imate osećaj zatezanja kože, dodajte joj više kreme, promenite kremu ili je još jednom namažite pred izlazak iz kuće.

* Najbolja zaštita od vetra i hladnoće je puder za lice, u prahu ili tečni, a možete i da ih kombinujete. Preko kreme prvo nanesite tečnu podlogu i kad se osuši četkom stavite puder u prahu.

* Usne redovno mažite pred izlazak masnom kremom ili masnijim ružem za usne. Kada je hladno i vetrovito, ne vlažite usne jer će brže ispucati. Ako se to ipak dogodi, mažite ih još češće da zacele, ne čupkajte i ne povređujte ispucalu kožu dok se sasvim ne regeneriše. A možete primeniti i jedan od starih recepata - na ispucale usne nanosite med nekoliko puta na dan i one će se mnogo brže regenerisati.

* Očima takođe smeta hladnoća i vetar, pa je poželjno da ih zaštitite naočarima za sunce, i to sa što većim okvirom.

* Prošireni kapilari posebno su osetljivi zimi, jer se na hladnoći više skupljaju, a ulaskom u toplu prostoriju šire i gube elastičnost. Zato im treba posvetiti posebnu pažnju, možda i lečenje. Kožu sa crvenilom redovno negujte specijalnom kremom i uvek prvo nanesite tečni, pa puder u prahu. I pored ovakve zaštite, nemojte dugo da boravite na hladnoći, a poželjno je i da lice zaštitite šalom ili maramom.

* Ako vam je koža jako suva, na dlanu pomešajte malo tečnog pudera i masnije kreme ili hidrantnog ulja, i namažite lice. Tako će zaštita biti još efikasnija, pogotovo ako koristite tečni puder koji nije dovoljno mastan.

Tretmani tela u salonu

* Masaže tela pomažu i zdravlju i lepoti. Uz opuštenost i uživanje, poboljšava se cirkulacija u svim tkivima. Osim toga, masaža pomaže da se ostrane tokisini, koji se posle tretmana pojačano izbacuju preko mokraće.

* Iako se zimi manje bavimo sportom, ne treba dopustiti da mišići atrofiraju od neaktivnosti. Bodi stimulatori odlično održavaju mišiće na nogama i rukama, pogotovo ako ne volite da vežbate.

* Zbog neaktivnosti i teške hrane, zima je period za stvaranje celulita, za čije lečenje je takođe potrebna kozmetička terapija. Anticelulit programi pomažu da ne dobijete, odnosno da uklonite postojeći celulit.

* Zimski tretmani sa antiejdžing programima veoma su hranljivi jer sadrže voćne kiseline, raznovrsne serume i obaveznu aromaterapiju kao najbolju ishranu kože.