1
Nije neka novost da modna industrija obožava mlada lica koja još nisu kročila u dane punoletstva - kako na pisti, tako i pred kamerama. Ipak, ova priča se u poslednjih godinu dana seli i u bekstejdž, gde klinci koji su tek naučili pravilno da izgovaraju svoje ime - dizajniraju krpice koje nose i neke poznate zvezde.

U julu je odjeknula vest da je Madonina 13-godišnja ćerka Lurd Leon dizajnirala kolekciju „Material Girl", junior liniju koja uključuje i nekoliko provokativnih komada. Čini vam se da je 13 godina ipak premalo za tako nešto? A šta kažete na punih osam godina, koliko ima sin Viktorije i Dejvida Bekama? Upravo tako - mali Romeo Bekam je još jedan mladi dizajner u usponu i u septembru je potpisao svoj prvi ugovor za liniju naočara za sunce s potpisom RB.

Početak uz „singericu"

Ali, priča se ne vrti samo oko celebriti podmladaka. I „obična" deca dobila su svoju priliku! Sesilija Kasini, modni dizajner, godine 10. Tako stoji na internet strani ove devojčice. Bilo je dovoljno da njen hobi nekoliko novinara shvati ozbiljnije i da se mala Sesilija pojavi u nekoliko TV emisija i naslovnica časopisa. Za sebe neskromno kaže da je „najmlađa modna dizajnerka u državi - a možda i na svetu".

2
Ova 10-godišnjakinja iz Los Anđelesa ima sopstvenu liniju, planira da zablista u sopstvenom rijalitiju, a njene krpice navodno vole i Majli Sajrus i Hajdi Klum. A kako je sve počelo? Sesiliji je bila dovoljna „singerica" koju je dobila za svoj šesti rođendan i od tada nije prestala da šije. U protekle četiri godine tu i tamo je pohađala po neki kurs šivenja, ali to je očigledno bilo dovoljno da njenu odeću počnu da nazivaju „kiddie couture". Navodno i njen senzibilitet ide ka visokoj modi - voli da eksperimentiše s različitim bojama, uzorcima i materijalima da bi dobila „jedinstveno remek-delo". Zašto remek-delo? Jer, kaže Sesilija, svaka njena haljina je jedinstvena i neponovljiva, baš kao što su Mona Liza ili „šanel". No, za razliku od Da Vinčija ili Koko, ona nije htela da čeka ozbiljnije godine da ostvari svoje snove, a nada se da će inspirisati i ostale klince da veruju u sebe.

Kako opstati?

Kako klinci uopšte uspevaju da se probiju u ovom biznisu? Brojne internet strane i društvene mreže omogućavaju mladim dizajnerima da obznane i promovišu svoj dizajn, a „tvitovanje" i blogovi su idealni za to.

- Mladi ljudi ne kupuju časopise kao što su to radile ranije generacije. Više vremena provode gledajući Jutjub nego televiziju, pa ima smisla da će se trgovci na malo povezati s njima kroz druge mlade ljude. Teško je reći hoće li biti dugoročni. Sjajna je priča da neko dete pravi svoju kolekciju. Ali, da li će biti jednako dobro kada bude imalo 20 godina? Tada će sve zavisiti od odeće - kaže Džesika Braun, urednica magazina „Drejpers".

A da godine prolaze a odeća postaje sve manje zanimljiva, pokazuje slučaj mlade ruske dizajnerke Kire Plastinine, koja je postala brend sa samo 14 godina. Međutim, pre dve godine, kada je svoj biznis proširila na SAD i otvorila ukupno 82 prodavnice, proglasila je bankrot! Naravno, račun je došao na naplatu njenom ocu, koji je u prodavanice investirao 80 miliona dolara!

3
Karijere obećavajućih mladih lica mogle bi da se uruše vrlo lako jer, konačno, i oni postaju stariji, a samim tim i manje zanimljivi. Međutim, ako se održe i blogeri koji u poslednje vreme bitno utiču na modne diktate, kao što je slučaj s tin senzacijom Tavi Gevinson, 14-godišnjom modnom blogerkom čiji su obožavaoci urednica „Voga" Ana Vintur, kao i urednica „Harpers bazara" Kristina O'Nil - možda ima nade i za supermlade dizajnere.