Prema istraživanjima sprovedenim u SAD, mašćenje kose može da prouzrokuje i stres, ali i često češljanje kose. Naime, s češljem ili četkom za kosu s kojom na neki način stružete po temenu skidate masnoću i prenosite je na vrhove kose. Osim toga, za masnu kosu može da bude krivo vlažno vreme, masna hrana, često prolaženje prstima kroz kosu i razni preparati.
Mnogi imaju probleme s mašćenjem kose do te mere da im ona izgleda masno samo nekoliko sati nakon što su je oprali. Nažalost, tada morate da je perete svaki dan jer ne samo da vizualno izgleda poražavajuće već, takođe, ima i specifičan miris. Nažalost, pranje kose svaki dan i više je nego nepraktično, a šampon najčešće još jače iritira teme, što dovodi do većeg izlučivanja lojnih žlezda.

Pranje
Kada kupujete šampon, tražite onaj koji je namenjen masnoj kosi ili za volumen. Noviji šamponi protiv masne kose imaju manje hemikalija, što bi trebalo da smanji iritaciju vlasišta. Ispirajte kosu u mlakoj vodi jer vruća voda povećava mogućnost mašćenja. Ako je ikako moguće, nemojte upotrebljavati regenerator za kosu, a ako baš morate, nanosite ga samo na vrh kose. Između pranja kosu dirajte i češljajte što manje. Možete da pokušate s vrlo malom količinom bebi pudera kako bi vam upio višak masnoće ili sa šamponom u spreju.

Najbolji preparati
Cink, pantenol i ulje od jojobe su vrlo efikasni u ratu protiv masne kose. Umiraju kožu na glavi i pomažu u čišćenju folikule. Ulje jojobe je prirodno sredstvo za čišćenje kože na glavi, a u isto vreme duboko oslobađa pore, eliminiše prljavštinu i mast i daje kosi elastičnost i vlagu, bez uzrokovanja masne kose.
U poslednjih nekoliko godina pepermint i njegov ekstrakt mentol postali su favoriti proizvođača šampona za masnu kosu. Pepermint ima umirujuće dejstvo i snažnu aromu, dok je mentol poznati prirodni antibakterijski sastojak.

Domaći recepti
Ako ste izgubili svu nadu u preparate za kosu ili ste voljni da isprobate nešto novo i zdravo za kosu, evo nekoliko saveta. Uzmite sapun na prirodnoj bazi, izlomite ga na komadiće i preko noći ostavite u vodi. Zgnječite ga ujutro i ocedite vodeni deo. U sapun umešajte puder na bazi biljke acacia concinna i operite kosu. Takođe, možete da prokuvate dve šake sveže mente u tri decilitra vode 20 minuta. Nakon toga, odstranite ostatke lišća, a ohlađeni čaj pomešajte sa šamponom. Bilo bi poželjno i da na neko vreme zaboraviti na regenerator i da umesto njega koristite limunov sok ili sirće od jabuke.
Ako želite prirodni losion za kosu, u čaši vode pomešajte dve kašičice zaslađenog sirćeta i malo soli. Tu mešavinu umasirajte u teme, pustite da stoji sat i isperite u mlakoj vodi, očešljajte i osušite.

I frizura je bitna
Verovali ili ne, čak stil frizure koju nosite može da utiče na mašćenje vaše kose. Ako vam se kosa brzo masti, izaberite frizuru koju je lako održavati i daje vašoj kosi volumen. Kosa isečena u više slojeva daje utisak punije kose i iako će vam biti masna, neće izgledati tako. Izbjegavajte frizuru sa šiškama, jer prvo će se po njima videti da vam je kosa masna. Pomerite kosu s lica što je više moguće, a ako imate dugu kosu, vežite je u rep. Ako je ikako moguće, ne koristite fen, ali ako ne možete bez njega, sušite kosu na nižim temperaturama. Lagane kovrdžice će vam pomoći da kosa bude više u vazduhu, a ne slepljena na temenu, pa se neće toliko mastiti.