Od ukrasnih svilenih do toplih vunenih, paleta šalova zaista je raznolika pa ih morate uskladiti sa svojim stilom.


Povijest nošenja šalova seže u stari Rim, no rimski velmože nisu ih nosili da bi se zaštitili od zime, već od prljavštine. Preuzeli su ih iz bliskoistočnih kolonija, gdje ih i danas nose da bi se u pustinjama zaštitili od pijeska. Rimljani su ih nosili oko vrata ili za pojasom, a izrađivali od vune i svile, a Rimljanke su ih zapravo razvile u pravi modni dodatak, nosivši ih preko ramena i glave.

Danas se šalovi i dalje izrađuju od svile, vune, kašmira, ali i mnogih sintetičkih materijala. Printani dezeni kakve na svoje šalove stavljaju modne kuće poput Burberrya ili Hermesa također su iznimno popularni kod muškaraca i žena.

U svakom slučaju, odlučite li se za ukrasni ili zimski šal ili pak spoj jednog i drugog obratite pažnju na dezen i boju, koji nikako ne bi smjeli biti prenapadni. Zapravo su idealne zemljane boje s minimalnim motivom, koje će vam pasati uz gotovo svako kombinaciju, bilo da je riječ o sportskoj, casual ili formalnoj.

Ukoliko ste pak ljubitelj odlaska na nogometne utakmice, onda je za vas pojam šala nešto sasvim drugo, budući da su navijački šalovi u bojama omiljenog kluba jedan od omiljenih rekvizita na tribinama. Trend nošenja navijačkih šalova krenuo je iz Engleske početkom 20. stoljeća, a razlog je logičan – provesti 90 minuta na nogometnoj utakmici, na vlažnoj i hladnoj engleskoj klimi nije nimalo ugodno, stoga su se navijači dosjetili kako se zaštititi od zime, a ipak zadržati imidž navijača. Danas gotovo da nema nogometnog kluba koji nema šal u svojim bojama pa čak i ako se radi o klubovima iz tropskih zemalja.