Povijest švicarske tvrtke, koju je Edmond Heuer osnovao 1860. godine, u Svetom Imeru, nije previše linearna. Iza nasmješenih, dopadljivih i privlačnih lica najpoznatijih svjetskih zvijezda postoji, izgleda, nešto više od marketinga, što je glavni razlog ogromnog zanimanja javnosti za ovog proizvođača. 'Tag Heuera' koji, navodno, ima nekoliko života kupio je 'LVMH', zadnje godine 20-tog stoljeća. Danas, on proizvodi 700 000 satova godišnje.

Jack Heuer je potomak četvrte generacije poznatog utemeljivača dinastije i znalački upravlja aktivnostima, usko povezanim s uspješnim poslovanjem: Tvrtka nosi moje ime pa predstavljam izvjesnu sponu s cjelokupnom povijesti. Pamćenje sam onoga što smo, moji preci i ja, izumili i otkrili u domeni sportskog mjerenja vremena. Aktualnim sportskim satovima, bilo da su tehnički objekti ili luksuzni produkti, velike grupe žele obnoviti historijsku prošlost. Ona marku i čini drugačijom od drugih.

Početna ideja bila je stvaranje instrumenata za mjerenje vremena, što preciznijih i savršenijih, u nastajućem području sporta. Tvrtka je i stvorila reputaciju u mjerenju sportskih natjecanja, umnoživši razlicčite sisteme kronometriranja. Među prvima je serijski proizvela džepne kronometre, još 1882. godine.

Već 1916. g. Huerer je stvorio 'Micrograf', prvi mjerač vremena od 1/100 sekundi. Pola stoljeća kasnije, slijedi ga 'Microtimer', elektronski instrument jako umanjen i precizan, od 1/1000 sekundi.

Krajem 60-tih godina prošloga stoljeća, švicarska marka revolucionirala je mjerače vremena zahvaljujući 'Kronomatiku', koji je sadržavao poznati kalibar 11. Usavršen sa Bren i Breitlingom, predstavlja prvi automatski kronograf s minimalnim obrtanjem, u povijesti izrade satova.

Jack Heuer je događaj objavio na neobičan način: Predložio sam Jou Siffertu, pilotu 'Formule 1', da ponese kronograf. Pristao je. Zahvaljujući njegovoj dobroj volji, u naše redove ušao je i Steve Mc Queen. Snimao je, u režiji Leeja H. Katzina 'Le Mans' (1971), ali nije znao voziti sportski automobil. Budući da je želio imitirati Joa, nosio je naš ručni sat, jako vidljiv na velikom ekranu. Bio je to kronograf 'Monaco', koji je podbacio na cjelokupnom tržištu jer je bio previše ispred svog vremena.

Privremeni neuspjeh nije obeshrabrio Jacka Heuera, koji je postao službeni mjerač automobilskih utrka za 'Ferrari'. Nastavio je s pronalascima novih, preciznijih instrumenata koji su sve više, upotrebljavali vrijeme - na beskonačniji način.

Godine 1982. marku kupuje 'Piaget,' pa je tri godine kasnije, preprodaje grupi 'TAG' ('Tehnike avant-garde'), vlasniku 'Formule1' i 'MacLarena'.

Početak drugog postojanja

Slijedeća faza razvitka započinje u znaku Christiana Virosa, bivšeg savjetnika- managera, koji je obiteljsku tvrtku pretvorio u međunarodnu marku. Zahvaljujući inteligentnoj reklamnoj kampanji, koja je znala šokirati natpisima: Ne podliježite presiji ili Uspjeh je igra uma, kronometriranju 'Formule 1', ili svjetskih skijaških natjecanja, te čuvenim ambasadorima-atletama, kupljenim po zlatnim cijenama, ubrizgavalo je 'Heueru' moćni marketing, isključivo muških vrijednosti.

Razumije se da su ljubitelji brzina bili jako podsticani na uzbuđenje. Istvremeno, ručni satovi, sve savršeniji i precizniji, poprimali su raskošan dizajn pa njihova proizvodnja s 400 000 primjeraka, prelazi na 700 000 godišnje.

Na kraju 90-tih era se promijenila, kult natjecanja i postizanja značajnih rezultata se izgubio, pa je uspon usporen. Godine 1999., 'LVMH' kupuje marku za 1,2 milijardi švicarskih franaka, što označava treći dio postojanja 'Tag Heuera'.

Od 1860. do sedamdesetih godina 20. stoljeća, tvrtka je razvila proizvode, između 1970. i 2000. bio je period marketinga, trebalo je očuvati marku, a od početka trećeg milenijuma uloženo je u inoviranje, što je i osnova, te glavni razlog stvaranja marke - izlaže Jean-Christophe Babin, njezin današnji predsjednik.

Nakon što su usredotočili kolekcije na najčuvenije modele poput 'Aquaracera', 'Monacoa' ili 'Carrere', otkrili su i žensko tržište, što im u ovom trenutku donosi 28% godišnje zarade, naglasak je stavljen na mehaničke kronometre. 'Tag Hauer' je, ponovo, u otkrivačkom naponu!

Od prije četiri godine, marka prezentira neobične proizvode, bez premca. Najprije 'Microtimer', prvi kronometar-narukvicu s kvarcom, čija je preciznost 1/1000 sekundi. Zatim prvi digitalni ručni sat, kao i high-tech 'Microtimer' s digitalnim brojevima.

Prije dvije godine 'Tag Heuer' je učinio veliki korak naprijed, modelom 'Monaco V4', 'concept wach', čiji mehanizam s automatskog reguliranja, radi bez bilo kakvih smetnji, i nije podložan hrđanju.

Već 2008. godine, na tržištu će se naći jos savršeniji kalibar V4. Danas, s mnogo uspjeha, marka predstavlja značajan izum - kalibar 360. Bile su potrebne tri godine za stvaranje mehaničkog kronografa, unikata, s 1/1000 sekundi i s dva, različita, pokretaja. Izašao je u javnost u ograničenom 'Carrere' izdanju.