Podatak da čak trećina žena mlađih od 25 godina uveliko koristi antiejdž kreme zapravo namenjene damama koje su zagazile u petu deceniju života teško da danas može još nekoga da iznenadi. Jer, živimo u vremenu u kojem je biti i ostati što duže mlad jednostavno imperativ, na koji nas svakodnevno podsećaju sa svih strana. No, ako je verovati naučnicima, ovakve kreme, umesto da nam pomažu da sačuvamo mladalački izgled, zapravo mogu da imaju potpuno suprotan efekat- mogu da ga ubrzaju, naročito u slučaju pomenutih devojaka koje koriste preparate namenjene nezi zrele kože.
Naime, dermatolozi poručuju kako su takve kreme po pravilu „teže“, te zbog toga izazivaju brojne probleme kada se nanose na mladu kožu. Jedna od posledica je i okluzivni folikulitis, koji se javlja zbog činjenice da su kreme za zrelu kožu prilično masne. U pitanju je poremećaj usled kojeg znoj ne može da izađe kroz pore začepljene kremom zbog čega dolazi do pojave crvenila i bolnih bubuljica. Srećom, za ovaj problem postoji lek i terapija se sprovodi uz pomoć antibiotika, no nije uvek tako. Upotrebom agresivnih krema, bogatih derivatima retinola, glikolne i mlečne kiseline, kod mlade se kože razara površinski sloj i njena prirodna zaštita, kao i nivo hidratacije, a stvari se dodatno komplikuju dugotrajnom upotrebom. „Teške“ kreme oštećuju gornji, zaštitni sloj kože, povećavaju fotosenzitivnost i osetljivost na ostale spoljašnje faktore, te je pojačana zaštita od sunca jednostavno obavezna. Pritom, oštećivanjem gornjeg sloja kože, otvara se i mogućnost za pojavu nejednake pigmentacije, staračkih pega i bora u godinama kada im definitivno nije vreme.
Umesto da pribegavaju preparatima koji nisu namenjeni nezi mlade kože, devojke bi trebalo da se umereno sunčaju, koristi kreme za lice sa zaštitnim faktorom 15 i da izbegavaju nikotin u širokom luku. Ovo je formula koja je za njih puno efikasnija od korišćenja proizvoda, namenjenih dvostruko, pa i više starijim ženama.
A kada već pričamo o preparatima za negu kože, možda nije zgoreg da ti predočimo još jednu, ništa manje važnu, činjenicu. Naime, svaki put kad uroniš prst u kremu za lice, postoji velika mogućnost da si zajedno s njom unela i mnoštvo neželjenih bakterija koje mogu da prouzrokuju infekciju kože. A prisutvo bakterija u kremi može vrlo lako da promeni njenu pH vrednost, čime se automatski eliminiše i njeno pozitivno dejstvo.
Zbogfsvega ovoga dermatolozi savetuju da se prilikom kupovine kreme odlučiš za one s pumpicom. Jer, takvo je pakovanje dobro ne samo u borbi protiv unosa bakterija u kremu, već i protiv oksidacije, čime se smanjuje i mogućnost pojave neželjenih sastojaka.