Koža je naš najveći organ. Preko nje izlučujemo tvari, ali ih isto tako i upijamo. Kako u tijelo ne biste unosili štetne kemikalije provjeravajte deklaracije na kozmetičkim proizvodima.

Ako nam je, u potrazi za što zdravijim načinom prehrane, provjeravanje etiketa na namirnicama postala rutina, trebali bismo isto raditi i s proizvodima za održavanje osobne higijene.

Prije tuširanja trebalo bi napraviti inventuru u kupaonici i pogledati koji su sastojci prisutni u sapunima, šamponima, kupkama... Što to naša koža upija?

Magični trio

Puno se štetnih kemikalija redovito koriste u kozmetici, no ove su tri najčešće:

Photo Vogue  
1. Natrij lauril sulfat (na deklaraciji će često pisati: sodium laureth sulfate) deterdžent je kojeg možemo naći u šamponima za kosu, kupkama, gelovima za tuširanje, zubnim pastama i drugdje. Isti taj deterdžent koristi se u sredstvima za pranje podova te za odmašćivanje motora, piše spa-wellness.

Dokazano je da se ovaj deterdžent iznimno brzo upija i taloži u organizmu te utječe na deformacije očnog tkiva i gubitak vida u djece. Također prodire i nakuplja se u tkivu srca, jetre, pluća i mozga. Povezuje se s iritacijama kože i gubitkom kose.

2. Propilen glikol (propylene glycol) se u industriji koristi kao antifriz i tekućina za kočnice, ali je isto tako vrlo prisutan i u regeneratorima za kosu, losionima za tijelo, kremama i zubnim pastama.

U kozmetici se koristi kao sredstvo za vlaženje kože, a može uzrokovati iritaciju kože, iritaciju očnog tkiva, oštećenje bubrega i jetre, mučninu i glavobolje.

3. Ftalati su naftni derivati koje ćete naći u četkicama za zube, auto dijelovima, insekticidima, analgeticima, zubnim pastama, lakovima za nokte, lakovima za kosu, parfemima...

Zbog svoje toksičnosti, ftalati su zabranjeni u dječjim igračkama. U SAD su postavljene granice emisija tih supstanci u zrak ili vode, ali je još uvijek u redu da njima peremo zube.

Povezuju se s poremećajima rada endokrinog sustava i potencijalno su kancerogeni. Dokazano mogu utjecati na deformacije fetusa, prouzročiti pobačaj te smanjiti koncentraciju sjemena u muškaraca.

Utjecaj na okoliš

Photo babywonderland.co.uk  
Sve štetne kemikalije raznim putevima dospijevaju u okoliš i talože se u tlu, vodama, biljkama, životinjama... Sve je prisutniji problem skladištenja kemikalija i toksičnog otpada, posebno u zemljama izvan EU. Komercijalni proizvodi koji sadrže štetne kemikalije su jeftini i daju iluziju djelotvornosti. Kemijska je industrija jedna od najprofitabilnijih i stoga ima utjecajan lobi.

Kad se u Europskoj komisiji vodila rasprava o učinkovitijoj kontroli tisuća netestiranih kemikalija koje se talože u našim tijelima, predstavnici kemijske industrije i čelnici nekih europskih država lobirali su protiv eventualnih restrikcija tvrdeći, na osnovu hladnih i parcijalnih kalkulacija, kako europska kemijska industrija neće biti dovoljno konkurentna, s obzirom na američku.

No, analize troškova i dobiti pokazuju da bi se niži troškovi saniranja zdravstvenih posljedica (koje snose porezni obveznici) višestruko isplatili.