Piercing (eng. bušenje) je bušenje nekog dijela tijela, kako bi se napravio otvor kroz koji se može staviti nakit. Najčešći i najrašireniji oblik piercinga su probušene uši, što ima većina žena, a naušnice su uobičajeni modni dodatak.
 
Ukrašavanja tijela piercingom radi se već tisućljećima. Mumija stara 5000 godina, pronađena 1991. g. na austrijskom glečeru imala je probušene uši. Probušeni nos se spominje u Bibliji u Knjizi postanka kao i njegovo simbolično značenje u pogledu bogatstva, statusa i moći osobe. Piercing je raširen po cijelom svijetu i među raznim kulturama - radili su ga Asteci, Maye, Indijci, razna afrička plemena...

O piercingu smo razgovarali sa stručnjakom na tom području - Igorom Mezgom, vlasnikom salona Tattoo-M, za tattoo i piercing, koji se time bavi već petnaestak godina. Kod nas se najčešće radi piercing ušiju, nosa, obrve, usne, a sve popularniji je piercing genitalija. Jedan od posljednjih trendova su microdermal i dermal anchor koji su se odnedavno uopće počeli raditi. Ovo je posebna tehnika bušenja – nakit izgleda poput implantata – ima pločicu koja se nalazi ispod kože, a na površini se nalazi samo jedna izlazna rupa, na koju se stavlja nakit koji kao da je izravno pričvršćen na tijelo. Izgleda kao da imate privjesak, bez lančića. To za sad radi mali broj piercera, a naš sugovornik je bio na obuci, a i inače prati posljednje trendove na tom području.



Na upit koji dio tijela je najteže, a koji najjednostavnije probušiti kaže: „Najkompliciranije je pirsanje ženskih genitalija, dok je najjednostavnije bušenje obrve, nosa ili usne. Bušenje uha može biti komplicirano, ukoliko se radi o bušenju hrskavice. Osoba koja se bavi piercingom treba poznavati anatomiju, gdje se što i kojom debljinom pirsa, kakvim iglama. Uvjeti u kojima se obavlja piercing moraju biti sterilni, a igle koje se koriste su za jednokratnu upotrebu.“



Imali smo priliku i uživo promatrati piercanje jezika. Suprotno očekivanjima, nije bilo krvi, a čitav je postupak bio gotov za manje od 10 minuta.

Njega piercinga nakon bušenja
Njega je osim oralnih piercinga uglavnom ista. Obavezno se treba kupiti sredstvo za dezinfekciju Octenisept®. Prije nego što se hvata nakit, treba dobro oprati ruke. Bez obzira na čistoću, nakit se lovi samo za kuglice. Prvih nekoliko dana iz rane izlazi limfa koja se kao kora zasušuje na nakitu i koju treba svakodnevno čistiti. Na ranu treba staviti malo sredstva za dezinfekciju rana na obje strane probušenog mjesta i okrenuti nakit 4-5 puta, tako da dospije u rupu jer tamo mora djelovati. Zacijeljeni piercing se pod tušem uvijek mora čistiti (okretati i dobro isprati) tako da se nečistoća i znoj uklone iz rupe.



„S piercingom zna biti komplikacija, ali sve se može sanirati. S jezikom i genitalnim piercingom u pravilu nema komplikacija. Najproblematičniji je pupak, koji se često može inficirati. U pravilu se radi o bakterijskim upalama. Kod upale se nakit ne smije vaditi jer bi se upala mogla samo pogoršati. Ako se rana zagnoji treba je sanirati i javiti se svom majstoru piercinga ili liječniku“, poručuje Igor.



I zacijeljeni piercing se skoro uvijek mora nositi jer se rupa u roku od par sati skupi tako da je ponovno stavljanje nakita bez bušenja nemoguće. No čim se duže nosi nakit, to duže treba da se rupa natrag zaraste nakon što se nakit izvadi. Npr. ako je netko jako dugo nosio piercing na nosu, pa ga je izvadio, ja i nakon tri godine mogu provući piercing kroz istu rupu, kaže Igor.



Koliko treba rani da zaraste nakon piercinga?
To ovisi o mjestu na kojem je napravljen piercing, jer svaki zarasta drugačije. Na primjer jezik, obrve ili nos će zarastati 4 tjedna, dok će pupak zarasti tek za 3 mjeseca, a unutrašnja ili vanjska pužnica tek za 3-6 mjeseci.



Alergije na metale
„Sav nakit koji koristimo u radu je od medicinskog titana, koji ne izaziva nikakve upale, niti reakcije. Postoji i plastični nakit koji je također testiran i ne izaziva alergije. Ako nam se netko javi da je alergičan na nakit, u pravilu se radi o upali“, kaže Igor

Saznali smo i kako se kreću cijene piercinga: za bušenje pupka, usne, bradavice ili industrial trebat ćete izdvojiti 250 kn, obrve 230 kn, piercing intimnih dijelova je 300 kn, jezika 350 kn, a najskuplji je microdermal koji stoji 400 kn.