Prva asocijacija kada pomislimo da je lipanj sigurno je more, plaža, kupanje, koktel. Uživanje i ljenčarenje, ugašeni mobitel i toliko potreban odmor od posla, šefovog zanovijetanja i uredskih tračeva. Sama destinacija odmora je (ne)bitna, bitno je provesti nekoliko dana u 'raju'.

Nema ničeg ljepšeg od svježeg morskog zraka u rano jutro, lagana odjeća, kavica i novine uz more. No, prije samog izlaska treba biti svjestan da vani peče sunce i njegove opasne UVA i UVB zrake. Zato je bitno prije izlaska iz zaštićenog doma od sunca nanijeti kremu za sunčanje. Bez obzira jeste li se za more pripremali kvarcanjem ili ste prvu boju uhvatili kopajući u vrtu, i tada je dosta bitno imati kremu uz sebe i stalno je nanositi.

Photo Reuters  
Za početak što veći zaštitni faktor

Vjerujemo da ne treba više posebno isticati kako sunce treba izbjegavati u vremenu od 10 ujutro do 16 sati popodne jer je tada vrlo štetno i može nanijeti kobne posljedice koži. Stoga, prije nego što izađete na plažu, dok ste još u sobi, namažite se kremom, kako bi se ona što bolje upila. Postupak je potrebno ponavljati. Osobe svjetlije puti trebaju izabrati kremu sa što višim faktorom. Tako je na početku samog odmora potrebno koristiti kremu s minimalno 30 SPF, dok se kroz neko određeno vrijeme faktor može smanjivati.

Vjerujemo da se mnogi od vas pitaju što zaštitni faktor zapravo znači. Naime, zaštitni faktor umnožava vrijeme koje je potrebno da koža pocrveni za faktor x. Tako bi kod osobe koja bi opekline na suncu dobila nakon deset minuta, sa zaštitnim faktorom 10, opekline nastupile tek za 100 minuta. No, najbolje je računati samo 60 posto vremena, zato ponavljamo još jedanput, kremu treba što više puta ponovno nanositi, bilo da se izađe iz mora ili se samo leži na ručniku i sunča.


Maslinovo ulje koristiti nakon nekoliko dana

Cvjetne lepršave haljine, prozračne su i savršene za situacije kada se u njih mora na brzinu ''uskočiti''.
Koliko puta vam se dogodilo da osluškujete žamor ljudi, šum valova mora i taman kada lagano tonete u san, plažom gromoglasno ori 'maslinovo ulje'. Vjerujemo kako je većina sigurno probala s maslinovim uljem 'hvatati' boju, no ipak, treba pripaziti prilikom korištenja. Nikako nije poželjno nanijeti ulje prilikom prvog izlazaka i u vrlo kratkom vremenu dobiti opekline. Ako već želite požuriti proces tamnjenja, a to se ne preporuča radi mogućih oštećenja na koži, koja pak mogu dovesti i do raka kože, onda se radije odlučite za ulje koje u sebi ima zaštitni faktor, čime ćete kožu barem malo zaštititi.

Osim krema, bitna je i odjeća. Na neki način i ona štiti od sunca, ali u ovom slučaju sama zaštita nije bitna, koliko je bitno da na plaži upravo vi dobijete titulu 'osvajačice ukočenih vratova'. Tko zna iz kojeg kuta vreba neki zgodni mladić. Tako bi najpoželjnije bilo da imate neku lepršavu šarenu haljinu s cvjetnim uzorkom, bilo da se radi o dugoj ili kratkoj haljini, bitno je da je lagana i prozračna. Zapravo, najbitnije od svega je da se u nju uskoči u samo nekoliko sekundi i da ste spremni za polazak. Uz haljine za plažu savršenu idu japanke koje su lagane, a ima ih u svakakvim veselim bojama. Bitno je da su ravne, jer nije baš zgodno koračati u peticama po pijesku i kamenčićima.

Slamnati šešir za dašak glamura na pijesku

Ne mora samo haljina biti modni dodatak. Veliki slamnati šešir nešto je što će dati dozu glamura na plaži, a ujedno zaštiti glavu od štetnih zračenja i ne samo to, nego može prekriti i lošu frizuru. Uz šešir svakako moraju biti i sunčane naočale, kako bi upotpunile dojam. Naravno i da se kroz njih mogu neprimjetno promatrati 'komadi'. No, nije kod naočala bitan samo lijep izgled, najbitnije je od svega da imaju UVA i UVB zaštitna stakla kako biste sačuvali svoje oči.


Uz sve do sada nabrojano nedostaje samo još jedan ženski fetiš - velika torba. Mora biti velika kako bi u nju stalo ogledalo, sjajilo, bočica vode te nešto voća kako biste svome tijelu podarili vitamina. Naravno, krema za sunčanje i ručnik za plažu nešto je što je neophodno i što se nikako ne smije zaboraviti.

Društvene igre su poželjne

Uskladite svoju haljinicu s kupaćim, kao i kupaći s torbom. I još jedna bitna stvar, stavite u torbu olovku i notes u koji možete upisati neke bitne informacije ili, ukoliko imate sreće, možda i nečiji telefonski broj. Ipak, nema potrebe nositi mobitele na plažu jer ne želite biti veliki rob male stvari i prilikom svakog odlaska u more strepiti nad njim. Nikako ne treba zaboraviti da je na plaži zabava najbitnija. Tako slobodno ponesite karte ili neku drugu društvenu igru koja stane u torbu.

Nakon dolaska s plaže preporučuje se nanijeti losion poslije sunčanja kako biste svoju kožu hidratizirali nakon izlaganja suncu i soli. Te dvije spomenute stvari isušuju kožu, zato ju je potrebno regenerirati. Bitno je jesti puno voća i povrća, kojeg u to doba godine ima u izobilju. Ne samo da su prirodan izvor vitamina, nego dobro ohlađeno voće može biti slatko osvježenje i poslastica.

I za kraj, bitna je zabava. Uskočite u laganu lepršavu haljinu ili kratke hlačice s veselom majicom, japanke na noge, malo sjajila na usne i trk pokazati svoju preplanulu put. Nema potreba za šminkom jer ionako smo na moru kako bismo dobili što tamniju put, čemu je onda prikrivati šminkom. Ipak, došli smo se odmoriti, tako vjerujemo da je i naša koža zaslužila nekoliko dana odmora bez šminke. Treba se držati one 'više je manje', a i dečki više vole prirodne cure. Ne želite da vas sutra ne prepozna na plaži jer niste ponijeli 'masku' sa sobom.