Više plesa - manje stresa... Đuskanje podiže samopouzdanje, dovodi do opuštanja i emocionalne stabilnosti

Ples najčešće doživljavamo isključivo kao zabavu, a retko kao odličnu fizičku aktivnost koja je idealna za gubljenje kilograma. Brojne studije potvrdile su da se plesom istovremeno intenzivno oblikuje figura, poboljšava koordinacija, postajemo gipkiji, svesni svog tela, opušteniji i zadovoljniji.

Mršavljenje

Plešući lako i za kratko vreme možete da potrošite mnogo kalorija. U zavisnosti od intenziteta, plesom u proseku trošimo od 300 do 600 kalorija po satu. Umesto ponekad zamornog fitnesa, upustite se u zabavan, senzualan i višestruko delotvoran svet plesa. Pri tom, poboljšavate zdravlje i kondiciju srca i krvnih sudova, a za razliku od drugih vežbi, oblikujete mišiće celog tela.

Tina zna najbolje

Najpoznatije noge na svetu, čija je vlasnica Tina Tarner, ovu zavidnu titulu zaslužile su zahvaljujući plesu. Četrdesetak godina plesanja (što je Tinina, kako ona navodi, rekreacija broj 1) učinilo je da slavna rok baka odlično izgleda i u sedamdesetim godinama.

Izdržljivost i fleksibilnost

Da je ples kvalitetna i sveobuhvatna aktivnost, potvrđuju i brojne sportske studije, kojima je utvrđeno da poboljšava koordinaciju, fleksibilnost, izdržljivost i motoričke veštine. Uz sve navedeno, ples uvežbava ravnotežu i poboljšava držanje tela, što je veoma bitno za ljude koji mnogo sede. Čak i ako se niste oprobali u plesu, ako savladate osnovne korake, sve ostalo doći će samo po sebi, tvrde instruktori plesa.

Pokretljiviji zglobovi

Umesto ujednačenog gibanja, kao na primer na steperu ili traci za trčanje, ples omogućava različite kombinacije pokreta. Time se, posebno kod mladih, povećava pokretljivost zglobova i fleksibilnost kičme.

Povezanost uma i tela

Ples je odlična vežba i za mozak jer zahteva usredsređenost na koordinaciju pokreta i učenje plesnih šablona. Tako, za razliku od vežbanja na kardiospravama, koje ne zahtevaju mentalni angažman, omogućava psihofizičku povezanost.

Antistres efekat

Ukoliko volite i uživate da igrate, to će sigurno izazvati niz pozitivnih efekata na celokupno psihofizičko stanje. Kroz prijatna osećanja probuđena muzikom i harmonijom tela u pokretu, opuštanje je jednostavno. Nastaje relaksirajući, antistresni efekat koji pomaže u podnošenju svakodnevnog stresa. Tokom plesa rastu samopouzdanje, sposobnost opuštanja i emocionalna stabilnost.

 

Muzika kao terapija... Klasični balet, ali i temperamentna salsa uspešno leče traumatična stanja

Jača pamćenje

Ples pospešuje koncentraciju i pamćenje i sprečava razvoj demencije, pokazuju naučna istraživanja. Takođe, usklađujući pokret s muzikom, vežbate usredsređenost i koncentraciju, što pozitivno deluje na efikasnost pamćenja.

Najseksepilniji stilovi vežbanja

Uz plesove kao što su tango, salsa ili trbušni, pored jačanja kondicije, oslobađa se senzualnost i raste osećaj samopouzdanja.

SALSA: Vrući kubanski ritmovi, zavodljivi pokreti i blizak kontakt između igrača čine salsu sigurno jednim od nejseksepilnijih plesova. Ovakav intenzivan trening, osim što figuru čini vitkom, učiniće da se osećate seksi, senzualno i privlačno.

TRBUŠNI PLES: Plešući ovaj egzotični ples postajete svesni svog tela i pokreta, na način koji vam je dotad bio sasvim stran. Učeći da izvodite zavodljive pokrete postajete samopouzdaniji, ispunjeniji i zadovoljniji.

TANGO: Erotičnost tela pritisnutih čvrsto jedno uz drugo, privatan trenutak dvoje ljudi popraćen taktovima senzualnog argentinskog tanga, baš kao da ne postoji niko drugi. Tango se lako uvlači pod kožu, čineći da zaboravite druge vrste vežbe.

S FAKTOR, STRIP-AEROBIK: Privilegija uživanja u čarima plesa oko šipke donedavno je pripadala uglavnom muškarcima. Da bi u njemu uživale i žene, pobrinule su se one same. Tako je širom sveta zavladala pomama za jednim od najseksi oblika vežbe - S faktorom, strip-aerobikom i sličnim varijantama, gde žene plešući oslobađaju senzualnost i jačaju samopouzdanje.

Plesom protiv trauma

Kubanski neuropsihijatri tvrde da klasični balet, ali i temperamentna salsa uspešno leče traumatična stanja. Oni su razvili disciplinovan i širok program nazvan „psiho-balet" u čijoj realizaciji učestvuju, pored psihijatara i psihologa, i najpoznatiji koreografi i igrači iz čuvenog Kubanskog nacionalnog baleta. Kroz kombinaciju igre i psihološke terapije, deca s psihološkim problemima razvijaju samopoštovanje, sigurnost i poverenje u okolinu i, u isto vreme, navikavaju se na disciplinu, stiču znanja i veštinu. Terapija muzikom i igrom počela je 1973. kao projekt grupe entuzijasta i bila je namenjena grupi dece s emocionalnim problemima. Rezultati su bili iznad očekivanja i ubrzo je proširena na obolele s ozbiljnim mentalnim problemima, uključujući i Daunov sindrom. Blagotvorno dejstvo „psiho-baleta" ubrzo se pokazalo i kod gluvih, starih osoba, slepih, pa i trudnica.