Za pranje pletene odeće treba da koristite tečni deterdžent ili specijalni deterdžent za pranje vune. Dok perete vunu ne smete da trljate jer će se skupiti, dakle dozvoljeno je samo blago gnječenje.
Pletenu odeću perite ručno, a zatim je uvijte u peškir koji će upiti višak vlage. Posle toga sušite predmete položene na suvi peškir, dalje od izvora topline.
Ako nemate mogućnosti da teške vunene predmete (pulovere i jakne) sušite razgrnuto, može vam pomoći veliki peškir za kupanje. Prvo ga presavijte i provucite kroz rukave džempera ili jakne i džemper zatim zakopčajte. Pomoću tri štipaljke pričvrstite ih na žicu tako da dvema štipaljkama pričvrstite vrhove peškira koji vire iz rukava, a treću stavite na deo peškira uz ovratnik. Tako se džemper neće razvući.
Vunenu odeću možete da operete i bez posebnog deterdženta. Ostavite džemper pet minuta u pet litara vode kojoj ste dodali pet velikih kašika amonijaka. Posle toga odeću dobro isperite.
Džemper koji ostavlja dlačice posle pranja stavite u zamrzivač, posle 24 sata ga izvadite i osušite.
Odeću od mohera operite u rastvoru šampona za pranje kose i sušite na ravnoj podlozi. Pre nego što budu sasvim suv, uključite fen za kosu i pomoću njega „podignite“ dlačice koje su se tokom pranja slepile.
U vodu za ispiranje vune, umesto sredstva za omekšavanje, stavite nekoliko kapi glicerina.
Crni vuneni predmeti biće lepši i svežiji ako ga operete u vodi u kojoj se kuvao spanać.
Pletene tkanine od veštačkih vlakana ne smete da centrifugirate, ni da ih izvlačite dok su još vlažne i tople.