Uz kravatu, remen i sat, šal je svakako najomiljeniji muški modni detalj. Parižani su ludi za njim pa ga nose u svim varijantama i bojama, dok Londončani više vole alternativniji stil i, naravno, takve šalove. A što je sa Zagrepčanima?

U zadnjih nekoliko godina primjećujemo kako su muškarci u Zagrebu počeli koristiti šal kao važan modni detalj, no nerijetko su šalovi ipak rezervirani za malu djecu ili stariju gospodu. Iako ga svatko ima, šalovi na muškarcima ne dolaze pretjerano do izražaja, vjerojatno jer kod nas prolaze uglavnom oni crni i sivi koji se stapaju s bojama jakni i kaputa pa su teže uočljivi.

Najpoželjniji šal svake sezone je onaj od kašmira, kariranog Burberry uzorka, no poplava kopija istog uzorka je zaljubljenike u modu u zadnjih par sezona okrenula nekim drugim imenima poput Missonia.

Osim u ovom zimskom razdoblju, kad je šal neizbježan, sve češće se nosi i ljeti. Tu apsolutno zaostajemo za ostatkom modno osviještenog svijeta pa ga na našim ulicama u srpnju ne viđamo često. Naravno da ne mislimo na vunene šalove, već lagane lanene, pamučne ili svilene šalove koji se mogu nositi uz košulju ili najobičniju potkošulju u nekoj opuštenoj 'casual' varijanti. Poznato je da se u izrazito toplim zemljama nose šalovi i marame kako bi zaštitili tijelo i kosu od prljavštine, sunca i vrućine, a od raznih vrsta šalova i marama nastala je i muškarcima omiljena kravata koja, za razliku od šala, nema baš nikakvu funkciju osim one estetske.

Šal je također jedan od rijetkih modnih detalja koji je neizbježan na nogometnim utakmicama, a sve je počelo u Velikoj Britaniji oko 1900. godine. Takve šalove ipak spremite duboko u ormar sve do sljedeće tekme, a za sve druge prigode izvucite kašmir, vunu, Burberry, Missoni, Etro, TopMan, H&M ili nešto treće.