Poslednja u nizu... Krema za bore kuće „Rok" povučena je zbog netačnih navoda o delovanju

Kozmetička industrija godišnje zarađuje oko 30 milijardi dolara u celom svetu. Dobrim delom, zasluga za to su vešto upakovane reklame o čudesnim dejstvima proizvoda.

Lažne trepavice

Ne treba olako verovati ni oglasima za drugu vrstu kozmetike. Istraga o „Lorealovoj" maskari „teleskopik", koju reklamira Penelope Kruz, pokazala je da glumica nosi lažne trepavice. ASA je zahtevala da se ta napomena stavi u oglas, kao i da se koriguje tvrdnja da su trepavice s „Lorealovom" maskarom do 60 odsto duže.

Međutim, brojne reklame u Britaniji zabranjene su upravo zbog lažnih poruka koje šalju.
Lepa žena srednjih godina pored lica drži metar koji razvlači iz kreme za lice, a pored njega piše da ona vidljivo zateže kožu za samo osam nedelja. Proizvod je krema za lice kozmetičke kuće „Rok", a ispod njegovog logotipa piše „Mi ispunjavamo obećanja". Ipak, to nije baš sasvim tačno. Taj oglas, za jednu od najprodavanijih krema protiv bora, zabranjen je u Velikoj Britaniji. Nezavisna britanska agencija koja nadgleda istinitost oglasa u reklamnoj industriji, „Advertajzing standards autoriti" (ASA), objavila je da je istraga pokazala da nema čvrstih dokaza da ta krema zaista smanjuje bore, tako da oglas više ne sme da se objavljuje.

Pritužba na proizvod je stigla nakon što je primećeno da malim slovima na oglasu piše da proizvod ne izaziva „fizičko zatezanje". U svoju odbranu, proizvođač „Džonson & Džonson" izjavio je da je istraživanje pokazalo da proizvod, dokle god ga žene koriste, stvara pre „vidljivo zatezanje" nego trajno zatezanje kože.

Šarena laža

ASA je sprovela prošle godine istraživanje o oglasima za kreme za lice, akne, filere, šminku, parfeme i mušku kozmetiku. Ispitano je 445 oglasa za kozmetičke proizvode koji su objavljeni od 12. maja do 12. septembra 2007. Pokazalo se da su 32 oglasa, ili njih sedam odsto, prekršili kodeks o oglašavanju, s tim da su oglasi za kreme odgovorni za tri četvrtine prekršaja.

Žene je zavaravao i „Avon" kremom protiv bora „termafirm", potom „Bodišop" proizvodom „vajs vumen", a povučen je i oglas o „Niveinoj" kremi „DNAage".
Pre tri godine ASA je imala primedbe i na „Lorealovu" kampanju za proizvod „antirinkl di-kris", koji je reklamirala Klaudija Šifer. Iste godine su upozorili da zavaravajuću poruku šalje i anticelulit krema kompanije „Este Loder" - „vizibl konturing serum". Agencija je donela presudu i protiv krema koje su proizveli „Šanel", „Maks Huber" i „Dior", kao i „Klarinsove" kreme „ekspertiz 3P", za koju je navedeno da štiti od „elektromagnetnih talasa".

Inače, u Americi se na lepotu troši više nego na obrazovanje. Prosečna žena u Americi, prema nekim procenama, vidi između 400 i 600 oglasa na dan. Od toga, tek devet odsto oglasa šalje direktnu poruku o lepoti, dok ostali naglašavaju njenu važnost.