Vole ga i muškarci i žene, a savršeno pristaje uz farmerice ili odeću tamnijih boja. Deluje vrlo otmeno, ali ne i staromodno. Reč je o belom zlatu, trenutno najtraženijem metalu u zlatarama.

Potražnja za belim zlatom u porastu je poslednjih godina, a taj metal naročito je popularan među mlađim ženama. Ne odolevaju mu ni muškarci. Metroseksualci gotovo bez izuzetka nose nakit od belog zlata. Nedavno je u Italiji napravljena anketa koja je pokazala da su u vodećim zlatarama najprodavaniji komadi upravo od te vrste metala. Prema rečima australijskog antropologa Judžina Bjutija, mladi ga vole jer zadovoljava njihove potrebe za svetlošću.

Moda dolazi iz SAD, gde se smatra simbolom ultimativnog šika. Poslednjih godina i žene u Aziji sve više preferiraju nakit od belog nego od žutog zlata, koje postaje u očima novih generacija simbol starog vremena. Danas u zlatarskoj industriji, prema podacima koji dolaze iz Italije, čak sedamdeset odsto proizvodnje odnosi se na izradu komada od belog zlata. Zapanjujući podatak, prema rečima predsednika italijanskih zlatara, budući da je do pre petnaest godina postojalo gotovo isključivo samo žuto zlato. Popularnosti belog zlata doprinosi i činjenica da dobro pristaje uz dijamante, kao i platina, ali košta upola manje.

Da je belo zlato definitivno „in", a žuto „aut", pokazuje i statistika vodećih svetskih proizvođača nakita. Tako u „Bulgariju", jednoj od najcenjenijih draguljarskih kuća na svetu, klijenti daleko više preferiraju, i zato i kupuju, nakit od belog zlata. Kako bi zadovoljili želje svojih kupaca dubokog džepa, u svojim najinovativnijim kolekcijama „Bulgarijevi" dizajneri gotovo bez izuzetka koriste upravo dijamante u kombinaciji sa „svetlim" zlatom. Kada je, pak, reč o manje raskošnim kolekcijama i tzv. nakitu za svaki dan, i tu belo više zadovoljava potrebe „Bulgarijevih" klijenata. Jer, oni, iako retko pitaju za cenu, više vole lakši nakit izrađen od belog zlata nego od platine, koja je navodno teža.

„Tifaniju", još jednoj vrhunskoj draguljarskoj kući osnovanoj još u 19. veku, belo zlato gotovo da je zaštitni znak. Njihove kolekcije u belom zlatu dizajniraju imena poput Palome Pikaso i Elze Pereti. U „Tifaniju" priznaju da se kupci prilikom odabira burmi ipak odlučuju za žuto zlato, platinu ili kombinaciju u dve boje.