Ana Boltić, manekenka
 

Šminkam se samo za večernje izlaske i skoro nikad ne koristim ruževe i sjajeve jer volim da naglasim oči. Moj omiljeni komad šminke je Chanel crna senka, a najčešće nosim i odeću u toj boji. Ne koristim skupe kreme, a lice čistim isključivo sapunom i vodom. Na kozmetičke tretmane idem samo posle modnih revija, jer mi je tada koža umorna. Više volim da trošim novac na garderobu i provod nego na kozmetiku.

Pojam luksuza bitno se razlikuje na Starom i Novom kontinentu. Evropljani smatraju da je za luksuz ključna ekskluzivnost, dok američki kupci ponosno ističu svoj demokratski pogled koji individualnost stavlja iznad svega. Iz evropske perspektive, luksuz je privilegija više klase i oznaka statusa, a ono što ga čini takvim jeste baš njegova nedostupnost širokim masama. Nasuprot takvom mišljenju, osamdeset posto Amerikanaca se slaže da je luksuz za svakoga, ali i da je za svakoga različit. Dakle, s jedne strane je ekskluzivnost, s druge individualnost. Istina je, kao i obično, negde u sredini.
Konačni arbitar u tome šta je zapravo luksuzno postao je kupac, a ne proizvođač, dizajner ili trgovac.
Prednost luksuzne kozmetike je, osim što ženi pruža zadovoljstvo držanja u ruci divno dizajniranih proizvoda, i u tome što dekorativa ima veliki raspon boja, a svake godine izlaze nove linije u trendovskim nijansama.
Osim lepo upakovanih preparata, takva kozmetika je neretko i multifunkcionalna, a sadrži visokokvalitetne sastojke, obično u većoj koncentraciji. Međutim, proces proizvodnje im je poprilično komplikovan, zahteva razna istraživanja i testiranja, što, naravno, poskupljuje proizvod. Na veću cenu takođe utiče i činjenica da su preparati obično na bazi prirodnih sastojaka, organski gajenih na nezagađenom zemljištu.
U poslednje vreme svedoci smo trenda kupovanja luksuznih stvarčica, jer većina ljudi razmišlja kako je bolje, konačno i isplativije, kupiti jednu pravu stvar nego se nepotrebno zatrpavati hrpom proizvoda koji će nam možda jednom zatrebati.
Da li je neki preparat luksuzan, ekskluzivan ili jedinstven (nazovite to kako hoćete), reći će nam, osim njegove dopadljive spoljašnosti, i njegovi specifični sastojci.
Sve češća je upotreba svile, kavijara, bisera i zlata u kozmetičke svrhe. Savremeni marketing, na primer, govori o kavijaru kao o prirodnom koncentratu energije koji sadrži iste vitalne supstance poput kože, ali u mnogo većoj količini. Te supstance učestvuju u fiziološkim aktivnostima povezanim sa održavanjem epitela i sluznice, pa se zbog toga i dodaju preparatima za negu lica i tela.