Tako se danas tetovaže vide i na zadnjicama, gležnjevima i ramenima kako poznatih tako i običnih ljudi. Neko ih prihvata, neko osporava, ali ne može se poreći da su tetovaže trend današnje omladine.

Ako baš želite tattoo

Ako ste se odlučili za tetovažu obratite se stručnoj osobi. Vodite računa da li je osoba koja radi tattoo stručna i da li radi pod dobrim higijenskim uslovima. “To je maltene mikrooperacija koju, nažalost većinom rade nestručni ljudi”, podseća profesor Fabrizi. Sigurnosne norme nisu veoma jasne: postoje neke smernice ustanovljene 1998. godine od strane Ministarstva zdravlja, ali pravi zakon trenutno ne postoji. Iako je u tom dokumentu utvrđeno uspostavljanje kurseva za tattoo-majstore u regijama.

Pazite na...

Pre tetoviranja uradite Pach test: to je test koji podrazumeva apliciranje flastera na leđa radi provere reaktivnosti kože.

 

 

Odmah posle operacije

Tretirana zona se upali, ali to je normalna reakcija kože kada se u organizam ubrizgaju strani pigmenti. Da bi izbegli komplikacije, svaki dan dezinfikujte kožu ne dodirujući je! Namažite tetovažu antibiotskom kremom. Ostavite da formirane kraste same otpadnu. Držite ranu pokrivenu sterilnom gazom nedelju dana. Ne sunčajte se najmanje 10 dana.

Kako ukloniti tetovažu?

Onaj mali crtež vam se stvarno sviđao, ali sada ne želite više da ga gledate i hoćete da ga uklonite. Možda vas podseća na nekoga koga želite da zaboravite ili vam se motiv više ne dopada. Morate znati da je tattoo puno teže skinuti, nego napraviti i taj poduhvat skidanja tetovaže nije bez rizika. Pored toga nije ni jeftin. Doktor dermatologije na Katoličkom univerzitetu u Rimu kaže: “Dokazano je da 10 odsto mladih nakon načinjene tetovaže žele da je skinu. Pigment koji se koristi pri tetoviranju je ubrizgan i dublje od epidermisa gde se dugoročno zadržava”. Zbog toga je ATIR ( Udruženje italijanskih tattoo majstora ) u svom etičkom kodeksu svojim članovima naredio obavezu informisanja svojih klijenata o trajnosti tetovaže.

 

Laser – evo metode!

Šta morate ako stvarno želite da skinete zmajeve, srca, cveće... sa vaše kože? Prvo se obratite lekaru, najbolje dermatologu zato što je skidanje tetovaže operacija koju samo on može da uradi. Poslednja tehnika je tzv. tehnika pigmentskih “lasera”. Potrebna su tri različita tipa tzv. aleksandrovi kristali, rubin i YAG laser. Efikasno deluje na tamne boje, crnu i plavu, kojima je realizovano 80-90 odsto tetovaža. To je procedura fotokoagulacije: boje privlače svetlost lasera i tako ih razaraju, ostavljajući epidermis čitav, dok je svetle boje žele skinuti. Prvo pravilo je da morate biti veoma strpljivi: potrebno je pet do 10 tretmana, sa razmakom od jednog do dva meseca. Tokom perioda tretmana ne smete se sunčati.

Moguće komplikacije

Što je pigment više ušao u kožu, teže ga je eliminisati. Ali laser nikada neće u potpunosti ukloniti tattoo (blagi trag na koži uvek ostaje). A to nije sve. U nekim slučajevima mogu se javiti i komplikacije: laser raspršuje boje koje na taj način ulaze u organizam tako da mogu prouzrokovati alergiju ili upalu. Pored vremena i strpljenja, čišćenje kože za sobom povlači i znatnu finansijsku obavezu: smatrajte da jedan pojedinačan tretman košta 300 evra, tako da za kompletan tretman morate izdvojiti nekoliko hiljada evra. Za tetovaže kanom nećete potrošiti skoro ništa a prednost im je da nestaju nakon nekoliko nedelja. Ali pazite: i sa ovom tehnikom moguće su alergije.

 

Prevaziđeni tretmani

Velika prednost lasera je da ostavlja nepovređen epiderm i uklanja samo pigment u boji. Zato je ova tehnika zamenila prethodne hirurške metode koje su ostavljale ožiljke. Davno se koristila tehnika “rezanja”: crtež se, ako je mali jednostavno skidao skalpelom, a rane zatvarane sa par šavova ili prekrivena komadićem kože sa drugog dela tela. Za veće tetovaže se koristila dermoabrazija, tehnika koja se sastoji od upotrebe rotacionih cilindara koji sadrže abrazivni materijal koji skida površinske delove kože.

Tattoo se ne preporučuje...

Osobama sa svetlom kožom i to zato što bi se na obojenom mestu mogao naći melanom koji bi mogao biti skriven tetovažom, objašnjava Giuseppe Fabrizi. Takođe, odustanite od tattooa ako ste dijabetičar, ako imate slabe bubrege ili srce.